0%

Nasıl Müslüman olunur?

NASIL MÜSLÜMAN OLUNUR?

 

أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

Kelime-i Şehadet Okunuşu: “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü”

Kelime-i Şehadet Anlamı: “Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilâh yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed (s.a.v) O’nun kulu ve rasûlüdür” diye kelime-i şehâdet getirmek sûretiyle Allah’ın birliğini ve Hz. Muhammed ’in peygamberliğini kabul etmektir. Bunun herhangi bir törenle veya dinî bir kurumun huzûrunda gerçekleştirilmesi gerekmez.

 


KİŞİNİN MÜSLÜMAN OLMADAN ÖNCEKİ DÖNEMİ 

Hiç birşey yaratılmadan önce Yüce Allah’ın  arşı su üzerindeydi. Rabbimiz ilk önce kalemi yarattı ve ona emretti, “kıyamete kadar olacak herşeyi yaz” buyurdu ve kalemde rabbimizin emir buyurduğu şekilde yazdı.Herşeyin yazılı bulunduğu rabbimizin katında bulunan kitabın adı Levh-i Mahfûzdur.Bu konuda kuranı kerimde kesin ayetler vardır.  Dünyayı ve tüm alemi herşeyin yaratıcısı olan Yüce Allah yarattı.Yarattığı herşeyi sürekli takip ve kontrol eder kayıt altına alır.Yarattıkları arasında İnsana çok önemli görevler yükleyerek ona akıl vermiş kesinlikle deneyeceğini bildirmiştir.Buna dair ayet insan suresi 1-3.ayetler  Bakara suresi 155. ayetinde yer alır. Şunu kesinlikle bilmeliyiz ki bir kimse Yüce Allah dilemeden onun izni olmadan müslüman olamaz.Kimse zorla müslüman yapılamaz Buna dair yunus suresi  99 100. ayetler.

Peki İnsanın müslüman olmasını  Yüce Allah nasıl sağlıyor.?

Enam Suresi 125.ayette “Allah, her kimi doğruya erdirmek isterse, onun göğsünü İslâm’a açar. Kimi de saptırmak isterse, onun da göğsünü göğe çıkıyormuşçasına daraltır, sıkar. Allah, inanmayanlara azap (ve sıkıntıyı) işte böyle verir.”

burdan anlaşılacağı üzere Yüce Allah müslüman olacak kişinin kalbine hükmediyor ve kontrol ediyor onu islama yönlediriyor. Dini ilmi,zikri, ibadeti,güzel ahlakı ve peygaberimizi müminleri  müslümanları ona sevdiriyor.güzel gösteriyor En niyahetinde doğru yoluna iletmiş ve kendisine yaklaştırmış oluyor. Emir ve buyrukları tam yaparsanız  İşte bu durum Yüce Allah dünya hayatında sizi sevdi ve doğru yola hidayet yoluna aldı demektir Ahirette ceşitli nimetleri donatılmış cenneti vadediyor.Bu sonsuz hayat ve sonsuz cennetindesiniz

insan kalbinin islama açıldığını  nasıl anlar? Yüce Allah salih bir rüya ile gösterebilir. İnsanın ana yönetim merkezi kalbidir.insan isteği ilk önce kabte belirir.Daha sonra akıl ile plan proje yapar.Çok iyi bilinmelidir ki Yüce Allah bizzat insanın kalbini yönetir.Ruhlarda onun emrinde hareket eder. Hidayetine doğru yoluna yani müslüman olmasını istediği kişinin ruhunu ve kalbini dine yönledirir ve sevdirir.Bu kapsamda:  Yüce Allah’a ,Peygamberimiz Hz. muhammed (s.a.v) ve diğer peygamberlere ilginiz artıyorsa,dünyanın geciçiliği ,niçin  yaratıldığınızı, yaşama amacınızı anlamaya çalışıyorsanız,bu alanda araştırma yapmaya yönlendiren bir güç varsa, daha önce  beraber yaşadığınız aile ferdinizden birinin veya sevdiğiniz kişinin  vefatı, size göre durduk yere işeriniz ters gidiyorsa vb. daha pek çok örnek verilebilebilir , Bu kulları sıkıntı ile denemedir. Yüce Allah size ey kulum artık bana yönel artık diyor demektir. Çünkü herşeyin çözümü anahtarı bende demektedir.Herşeyi o yarattı ve yönetiyor: işte şu ayetler bunu kanıtlamaktadır. “Göklerde ve yerde ne varsa Allah’ındır. İşler, dönüp dolaşıp Allah’a varır.”AL-İ imran suresi 109 ayet

“Gökten yere kadar bütün işleri Allah yürütür. Sonra bu işler, süresi sizin hesabınızla bin yıl olan bir günde O’na yükselir.” secde suresi 5.ayet

hadi gelin şimdi yeni müslüman olan  kişi neler yapmalıdır ona bakalım

 


 

YENİ MÜSLÜMAN OLAN KİŞİ NELER YAPMALIDIR?

Yeni Müslüman olmuş kişi Yüce Allaha peygamberimizin emretiği gibi dua etmelidir o dua şudur:

Ashâb-ı kirâmın haber verdiğine göre, bir kimse Müslüman olduğu zaman Resûl-i Ekrem (s.a.v) ona namaz kılmayı öğretir, sonra da şöyle dua etmesini tavsiye ederdi:

اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي وَارْحَمْنِي وَاهْدِنِي وَعَافِنِي وَارْزُقْنِي

“Allahümmağfir lî verhamnî vehdinî ve âfinî verzuknî:

Allah’ım, beni bağışla, bana merhamet et, rızânı kazandıracak işler yaptır, bana âfiyet ve hayırlı rızık ihsân eyle!” 

hadis Kaynakları : (Müslim, Zikir, 35)

 

sonra

1- Müslüman olan kişi  zaten kelimei şahadet getirmiştir

2- Gusül abdesti almayı öğrenmelidir ve etek altı koltuk temizliği yapılmalıdır gusül abdesti alıp yıkanmalıdır.

3-Yeni Müslüman kişi sünnet olmalıdır.

4-İslam dinine uygun güzel isim verilmelidir

5-İslamın ve imanın şartını öğretilmedir.

6-Kuranı Kerimi öğrenmeye başlamalıdır

7-Peygamberimizin hayatını okumalıdır  öğrenmeli ve onu tanımalıdır

8-İslam emir ve yasaklarının bulunduğu islam ilmihalini okumalı iyi  öğrenmeli ve hayatına uygulamalıdır

9-islam dinine dair uyguladığı kurallar daha sonra güzel ahlak olarak yansıyacaktır

10-Daha önce değindiğimiz  Yüce Allah müslüman kişiye  Kuranı kerimi ,peygamberimizi,dinin kurallarını öğrenmeyi kolaylaştıracak sevdirecek bu işde o kuluna yardım edecektir.

11-Daha kendisi doğru şekilde öğrendikten başka müslüman olan kişilere öğretmelidir.

 


 

Cevap bırakın

Aramanızı yukarıya yazmaya başlayın ve aramak için geri tuşuna basın.
Select Your Style

You can choose the color for yourself in the theme settings, сolors are shown for an example.